• سه شنبه 2 آذر 1395

فنی و مهندسی
بــا اولیــن انسـان سایبــورگ آشنــا شویــد


یکی از بحث برانگیزترین رویدادها در علم الکترونیک پدیده کاشت تجهیزات الکترونیک در بدن انسان با هدف افزایش توان ادراکی و کنار گذاشتن محدودیت است.

آمال گراستفرا، مدیر یک شرکت بایوهکینگ در سیاتل آمریکا، اولین انسانی است که با کاشت تجهیزات الکترونیک در دستان خود قادر است تا درهای خانه را بدون دست باز و رایانه خود را بدون لمس روشن کند.

شغل اصلی این پژوهشگر بلندپرواز فروش ایمپلنت‌های الکترونیک قابل کاشت در بدن برای کاربردهای حرفه‌ای است.

آمال گراستفرا معتقد است پیدایش انسان‌های سایبورگ یا نیمه ربات در واقع مرحله بعدی تکامل انسان است. به‌طوری‌که انسان‌های آینده برای رفع محدودیت‌های فیزیولوژیکی تجهیزات الکترونیک را در بدن خود نصب می‌کنند. 

وی با کاشت تراشه موسوم به RFID یا سیستم شناسایی رادیویی قادر است تا بدون استفاده از دست به خانه‌ خود وارد شود و سیستم امنیتی و اسلحه هوشمند خانه را فعال کند.

نصب تراشه RFID در دست این محقق همچنین او را قادر ساخته تا برچسب‌های روی در را بدون نگاه و لمس شناسایی کند.

آمال گراستفرا عنوان کرد: سال 2005 اولین ایمپلنت را در دست خود قرار دادم، این ایمپلنت که نمونه اولیه تراشه RFID محسوب می‌شود، من را قادر ساخت تا یک در امنیتی را بدون داشتن کد باز کنم.

وی در ادامه افزود: علت موفقیت در باز کردن در امنیتی تنها با استفاده از تراشه موجود در دست امکان‌پذیر بود، بنابراین برای اولین‌بار با استفاده از امواج تولیدی از تراشه موفق به باز کردن در امنیتی شدم. 

آمال گراستفرا که شاید اولین انسان سایبورگ در جهان باشد برای قرار دادن ایمپلنت‌های مورد نظر خود از یک جراح کمک می‌گیرد.